Testy Penetracyjne

Jak przebiega cały proces

Testowanie bezpieczeństwa jest istotnym i odpowiedzialnym procesem, dzięki któremu będziemy w stanie zidentyfikować potencjalne zagrożeniami dla Twojego systemu lub aplikacji. Proces ten jest skomplikowany i oparty na wielu parametrach, takich jak architektura systemu, stopień złożoności, rodzaj danych, które są przetwarzane oraz modelu ról i uprawnień. W celu umożliwienia nam jak najlepszego oszacowania kosztów i czasu potrzebnego na testy, poprosimy Cię o wypełnienie ankiety zawierającej podstawowe pytania. Dzięki niej, lepiej zrozumiemy zakres projektu, Twoje wymagania a także, będziemy w stanie dostarczyć Ci bardziej precyzyjną wycenę.

Planowanie to kluczowy element całej usługi związanej z testami bezpieczeństwa. Proces ten zaczyna się od wspólnego ustalenia celów i wymagań, które mają być osiągnięte podczas testów. Następnie, nasz zespół ekspertów przeprowadza szczegółową analizę Twojego systemu wraz z infrastrukturą, aby określić potencjalne zagrożenia i słabe punkty (ocena ryzyka, modelowanie zagrożeń). Na tej podstawie, opracowywana jest strategia testów, która obejmuje wybór narzędzi i metod, a także ustanowienie harmonogramu i zakresu odpowiedzialności. Proces planowania zapewnia, że nasze testy bezpieczeństwa są skuteczne i dostarczają wyczerpujących informacji, które pomagą w zwiększeniu bezpieczeństwa.

Rekonesans to kolejny istotny element procesu testowania bezpieczeństwa. Polega na zgłębianiu informacji o infrastrukturze oraz systemach informatycznych celem określenia potencjalnych słabości i zagrożeń. Proces rekonesansu składa się z kilku etapów, w tym zbierania informacji, identyfikacji aktywnych hostów, usług, wtyczek, urządzeń oraz testowania dostępności i funkcjonalności. Głównym celem jest pozyskanie jak największej ilości informacji, które później będą wykorzystane do przeprowadzenia testów penetracyjnych. Dzięki procesowi rekonesansu można zrozumieć topologię, systemy i aplikacje, które wchodzą w zakres testów, oraz ich potencjalne słabe punkty.

Proces exploitacji skupia się na wykorzystaniu luki bezpieczeństwa w celu uzyskania dostępu do zasobów systemu lub zdobycia poufnych informacji. Zazwyczaj rozpoczyna się on od identyfikacji potencjalnych luk i słabych punktów, które następnie są testowane za pomocą specjalnych narzędzi i metod, takich jak skrypty, narzędzia automatyczne lub ręczne testy penetracyjne.

W przypadku znalezienia podatności, tester wykorzystuje ją do przeprowadzenia ataku, który może obejmować uzyskanie dostępu do poufnych informacji, modyfikację danych lub destabilizację systemu.

Celem exploitacji jest uzyskanie kontroli nad zasobami systemu lub zdobycie informacji, które mogą być wykorzystane do dalszych aktywności, takich jak wyłudzanie danych lub destabilizacja systemu. Dlatego istotne jest, aby systemy były ciągle monitorowane i aktualizowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Proces raportowania polega na zebraniu, analizie i prezentacji informacji dotyczących potencjalnych luk w zabezpieczeniach testowanego systemu. Raport powinien opisywać szczegółowo wszystkie odkryte słabości i zalecenia dotyczące ich usunięcia.

Typowe informacje zawarte w raporcie to:

  • Opis kontekstu i celu testów bezpieczeństwa
  • Informacje o metodach i narzędziach użytych do wykonywania testów
  • Szczegółowe opisy odkrytych słabości i ich potencjalnych konsekwencji
  • Instrukcje i wytyczne dotyczące naprawy luk
  • Ocena ryzyka związana z każdą odkrytą słabością
  • Wnioski i rekomendacje dotyczące dalszych kroków w celu poprawy bezpieczeństwa.

Odpowiednio przygotowany raport ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia przez zespół programistyczny źródła problemów i sposobu ich rozwiązania (oraz zminimalizowania ryzyka pojawienia się ich ponownie w przyszłości). Jest to więc nie tylko forma podsumowania aktualnego poziomu bezpieczeństwa ale również okazja do podniesienia umiejętności członków zespołu. Z tego powodu oprócz samego raportu, oferujemy również spotkanie podsumowujące, podczas którego będziemy w stanie wyjaśnić w jaki sposób odkryliśmy dane podatności, czym są spowodowane, jak uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości, oraz odpowiemy na wszelkie pytania.

Ostatnim etapem testów bezpieczeństwa – wykonywanym w momencie otrzymania potwierdzenia od zespołu deweloperskiego, że podatności zostały poprawione – są re-testy. Celem retestów jest upewnienie się, że wszystkie podatności zostały poprawione a także, że nie powstały nowe podatności w wyniku procesu naprawy.

W ten sposób organizacja może być pewna, że jej systemy są bezpieczne i że proces związany z bezpieczeństwem jest skutecznie realizowany.

Narzędzia manualne

Podczas testów korzystamy z zaawansowanych narzędzi manualnych, takich jak Burp Suite Professional, OWASP ZAP czy narzędzia dostępne na systemie Kali Linux. Wszystko to, pozwala nam na bardziej zindywidualizowane i dokładne podejście do każdego projektu.

Narzędzia automatyczne

W czasie pracy wspieramy się również narzędziami automatycznymi - posiadamy doświadczenie w obsłudze najlepszych dostępnych na rynku skanerów typu DAST i SAST, takich jak Qualys, Acunetix, Nessus, SonarQube, Checkmarx czy Veracode. Ich wykorzystanie pozwala nam uzyskać szybki i precyzyjny pogląd na bezpieczeństwo aplikacji przy większym pokryciu testowanego systemu.

Doświadczenie

Nasze wieloletnie doświadczenie w obszarze wykonywania testów bezpieczeństwa pozwala nam na skuteczne i precyzyjne dostrzeganie potencjalnych zagrożeń, oraz szybką identyfikację rozwiązań. Współpracując z wieloma klientami z różnych sektorów gospodarki, zgromadziliśmy szeroką wiedzę i niezbędne umiejętności, aby zapewnić naszym klientom najlepsze możliwe usługi.

Zawsze na bieżąco

Jesteśmy pasjonatami bezpieczeństwa, co pozwala nam oferować najlepsze rozwiązania i usługi dostosowane do potrzeb naszych klientów. Na bieżąco monitorujemy aktualne trendy i najnowsze technologie, aby zapewnić naszym klientom wartościowe rozwiązania i usługi. Kompetencje i doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa to nasza największa wartość, którą starannie pielęgnujemy i stale rozwijamy.

Raportowanie

Nasze raporty są przygotowywane z myślą o wszystkich interesariuszach - zarówno programistach, testerach, administratorach, jak i osobach z biznesu. Przedstawiają one jasne i precyzyjne informacje na temat zidentyfikowanych zagrożeń. Nasz zespół dba o to, aby wszystkie zawarte w raporcie informacje były potwierdzone, co zapewnia wysoką jakość i rzetelność.

Pełne wsparcie

Wsparcie naszych klientów to nie tylko kompleksowa obsługa w zakresie testów bezpieczeństwa, ale także dostosowanie się do ich potrzeb i wymagań. Często wychodzimy poza standardowy zakres usługi, aby zapewnić naszym klientom pełne zadowolenie i efektywność. Budujemy trwałe relacje oparte przede wszystkim na zaufaniu.

Skontaktuj się z nami!

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie naszego procesu testów bezpieczeństwa, daj nam znać! Nasz zespół jest gotowy udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania i pomóc w wyborze najlepszej opcji dostosowanej do potrzeb Twojej organizacji.