Czyli nadszedł ten czas. Od tego wyboru wiele zależy. Ale Ty już to wiesz, dlatego właśnie tu jesteś. A teraz usiądź wygodnie i rozpocznij lekturę, a my pomożemy Ci wybrać taki VPN, który spełni wszystkie Twoje potrzeby.

Czym jest VPN i jak on działa?

Virtual Private Network wykorzystuje specjalny protokół do stworzenia wirtualnego kanału między dwoma urządzeniami lub sieciami. Do zobrazowania tego wykorzystamy grę „Super Mario Bros”. Kojarzysz ten moment kiedy przechodząc przez etap, Mario przenosił się dalej za pomocą zielonych rur? Teraz wyobraź sobie, że tak właśnie działa VPN, wchodzisz do takiej rury, ale nikt nie jest w stanie określić z której wyjdziesz. Dzięki temu bardzo trudno jest wychwycić Twój ruch sieciowy, bo możesz się pojawić w każdej możliwej lokalizacji. A wszyscy, którzy znajdują się wokół Ciebie, widzą tylko zaszyfrowane dane.

VPN tworzy specjalny tunel, który chroni Twój ruch sieciowy. Ty, przez swoje urządzenie (komputer, smartphone czy tablet) łączysz się z serwerem, który może się znajdować po drugiej stronie globu, dzięki temu zwiększa się Twoja anonimowość oraz bezpieczeństwo przesyłanych danych. Bez takiego tunelowania Twoje dane nawet mając jakieś szyfrowanie, przykładowo w postaci HTTPS, mogą dostać się w niebezpieczne ręce.

Ocena potrzeb

Na wstępnie musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego potrzebujesz VPN. Każdy użytkownik będzie na pewno szukał czegoś innego, dlatego pomożemy Ci ustalić, na które funkcje warto zwrócić uwagę, w zależności od Twoich preferencji oraz sposobu użycia. Przecież nie wchodzisz do sklepu z elektroniką i nie wybierasz pierwszego lepszego laptopa, tylko najpierw sprawdzasz parametry oraz oceniasz, czy będzie on odpowiedni do Twoich potrzeb.

Szukasz VPN do domu czyli bardziej VPN opartego na routerze, czy może chcesz móc jednocześnie podłączyć kilka urządzeń? A może potrzebujesz VPN-a do oglądania filmów lub seriali online i będzie Ci zależeć na szybkości połączenia, braku limitu ściągania danych oraz niezawodności połączenia. Możliwe też, że dużo podróżujesz, więc przy podłączaniu się do różnych niezabezpieczonych sieci publicznych chcesz się czuć bezpiecznie i móc polegać na serwerach zlokalizowanych na całym świecie.

Poniżej znajdziesz pytania, które ułatwią Ci wybór VPN dopasowanego do Twoich preferencji oraz potrzeb.

A odpowiedź brzmi..

1. Czy często podróżujesz/pracujesz zdalnie i korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi?

a) Tak
b) Nie

* Jeśli wybrałeś „Tak” to znaczy, że VPN na pewno stanie się Twoim przyjacielem. Postaw na funkcjonalność, protokół szyfrowania OpenVPN oraz funkcje takie jak np. Kill Switch.

2. Czy jesteś gotowy zapłacić za usługę VPN?

a) Tak
b) Nie

* Jest to dość ważne pytanie, które zawęzi poszukiwania. Jeśli szukasz darmowego VPN, pamiętaj, że może on oferować mniej funkcji, ale najważniejsze zadanie czyli zapewnienie Ci bezpieczeństwa w sieci na pewno wypełni. Jeśli jednak skłaniasz się do uiszczenia opłaty za VPN, warto sprawdzić jakie sposoby płatności oferuje dany dostawca. Lubisz anonimowość, znajdź taki VPN, za który możesz płacić Bitcoinem!

3. Czy będziesz korzystać z VPN na więcej niż 1 urządzeniu?

a) Tak
b) Nie

* Tak? To znaczy, że jedną z głównych funkcji, za którymi będziesz się rozglądać, będzie możliwość podłączenia się z kilku różnych urządzeń. Niektórzy usługodawcy mogą wymagać dodatkowych opłat lub ograniczać tą funkcję. Przy wyborze, zwróć uwagę ile i czy w ogóle można podłączyć więcej niż 1 urządzenie.

4. Czy szukasz VPN, by oglądać zablokowane w Twoim kraju treści na Netflixie lub innej podobnej platformie?

a) Tak
b) Nie

* Czyżby serialożerca? Wybierając tutaj opcję „Tak” szukasz przede wszystkim takiego VPN, który został już przetestowany i działa z Netflixem lub innym podobnym portalem. Dodatkowo, będzie Ci zależeć na nieograniczonej ilości danych oraz szybkości, żeby ulubiony film czy serial nie zacinał Ci się co kilka klatek.

5. Czy zależy Ci na całkowitej anonimowości?

a) Tak
b) Nie

* Chcesz ukryć cały swój ruch sieciowy? Jeśli Twoją odpowiedzią jest „tak”, to znaczy, że warto sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie VPN nie zatrzymuje logów, dodatkowo jeśli spojrzysz na sekcję 4, dobrze będzie sprawdzić gdzie zlokalizowana jest firma oferująca ten konkretny VPN. Ponadto, zastanów się również nad sposobem płatności, jedną z najbardziej anonimowych walut będzie Bitcoin.

6. Czy będziesz używał VPN na różnych systemach (tj. iOS, Windows, itp.)?

a) Tak
b) Nie

* Po pierwsze jeśli będziesz korzystać z więcej niż jednego urządzenia pamiętaj, by sprawdzić, czy dany usługodawca pozwala na podłączanie kilku urządzeń i czy będzie również obsługiwał różne systemy, więcej na ten temat znajdziesz w podpunkcie 3.

7. Czy szukasz więcej dodatkowych funkcji?

a) Tak
b) Nie

* Jeśli szukasz prostego w obsłudze VPN, to postaw przede wszystkim na bezpieczeństwo, czyli upewnij się, że znajdzie się w opisie protokół OpenVPN, Twój VPN nie będzie wymagał zbyt wielu informacji przy rejestracji oraz nie będzie przechowywał logów. Jeśli jednak szukasz różnych ciekawych nowinek, to oprócz powyższych wczytaj się dobrze w punkt 6, który może wskazać Ci kilka interesujących funkcji.

8. Czy zamierzasz korzystać z udostępniania plików, usług P2P lub BitTorrent?

a) Tak
b) Nie

* Niektórzy dostawcy VPN ograniczają dostęp do przykładowo BitTorrent’a, więc jeśli Ci zależy na takiej opcji, upewnij się, że nie będzie to blokowane. Dodatkowo, skup się na braku limitu przesyłanych danych oraz szybkości, bo to też na pewno Ci się przyda. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule poniżej, a w szczególności w punkcie 6.

9. Czy masz preferowany sposób płatności?

a) Tak
b) Nie

* Jeśli już płacić to po swojemu. Mówiliśmy wcześniej przykładowo o anonimowości, wtedy preferowanym sposobem płatności może być Bitcoin, jeśli natomiast chcesz zapomnieć o comiesięcznych przelewach, możesz jak w przypadku popularnych serwisów typu Spotify/HBOgo wpisać dane swojej karty i VPN sam będzie pobierał opłatę. Można także od razu uiścić opłatę za cały rok lub nawet 3 lata. Decyzja należy do Ciebie.

10. Czy wiesz już czego szukać?

a) Tak
b) Nie

* Jeśli nie, to na pewno ten artykuł wyjawi Ci wszystkie sekrety VPN, których jeszcze nie znasz, a jeśli tak, to skorzystaj z listy w podsumowaniu dostępnych na rynku VPN i zacznij z niego korzystać już dziś.

A teraz zapisz swoje odpowiedzi i z tak przygotowaną listą rozpocznij lekturę:

Sprawdź funkcje każdego VPN

Każda firma oferuje coś innego, skupia się na różnych funkcjach. Może to być zawrotna prędkość, super bezpieczeństwo, szyfrowanie na poziomie Enigmy lub anonimowość hakera. Pamiętasz swoją listę? Sprawdź czy Twoje priorytety są zgodne z ich ofertą.

Przykładowo jeśli chcesz oglądać filmy na Netflixsie, które w Twoim kraju są zablokowane, warto zwrócić uwagę na VPN, które są znane z tego, że obchodzą zabezpieczenia i odblokowują zawartość takich serwisów.

Zależy Ci bardziej na anonimowości sprawdź czy i jakie logi przechowuje dany dostawca. Zawsze wczytaj się w politykę prywatności lub warunki korzystania z danej usługi. Tam znajdziesz dokładne informacje na temat tego jakie informacje dany dostawca może o Tobie przechowywać. Zwróć również uwagę jakich danych osobowych wymaga dany serwis, czy wystarczy sam e-mail czy może potrzebny jest także adres domowy oraz numer telefonu. Pamiętaj, im mniej informacji tym lepiej!

Sprawdź, czy będzie kompatybilny z Twoimi urządzeniami

Kolejny ważny punkt. Najczęściej VPN jest kompatybilny z Windows, Mac, Android, Linux lub iOS. Jednak najlepiej to dokładnie sprawdzić. Jeśli masz komputer z Windowsem ale dodatkowo używasz iOS, upewnij się, że oba te systemy będą wspierane przez wybranego dostawcę. Ponadto sprawdź, czy możesz się podłączyć przez komputer i telefon jednocześnie, a także ile urządzeń może w tym samym czasie wykorzystywać połączenie VPN. Niektórzy usługodawcy oferują Ci nielimitowane podłączenia, kiedy inni mogą zastrzegać sobie prawo do maksymalnie 3 urządzeń.

Ilość serwerów i ich lokalizacje

Wcześniej już wspominaliśmy o wykorzystywaniu VPN w celu odblokowywania usług niedostępnych w Twoim kraju. Jeśli chcesz obejrzeć jakiś serial dostępny na Netflix US lub dotrzeć do filmików na YouTube przyda Ci się dostawca, który będzie miał serwery w potrzebnych Ci lokalizacjach.

Na rynku jest ponad 300 różnych VPN, dlatego wybierając jeden z nich upewnij się, że stawiasz na taki, który ma do zaoferowania setki lub nawet tysiące różnych lokalizacji na świecie.

W kwestii lokalizacji zwróć również uwagę gdzie dany VPN ma siedzibę, jak się okazuje 90% dostawców tej usługi pochodzi z Chin. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego może to być problem. Ichniejsze prawo zobowiązuje ich do przekazania wszelkich danych swoich klientów jeśli władza sobie czegoś takiego zażyczy. Bardzo podobnie sytuacja wygląda w Rosji.

Dlatego warto znaleźć VPN, który znajduje się i poza Chinami i poza zasięgiem Interpolu oraz tak zwanych krajów 5 oczu (w skrócie FVEY z ang. The Five Eyes)? Odpowiedź: Bo będziesz bezpieczny i nikt nie będzie miał dostępu do Twoich danych, ruchu sieciowego i Twojej tożsamości. Nikt nie będzie mógł zmusić danej firmy do udostępnienia tych danych.

Co to jest FVEY zapytasz? USA oraz Wielka Brytania w roku 1946 zawarły porozumienie, które umożliwia wywiadowi gromadzenie informacji o komunikacji między użytkownikami oraz przechwytywanie sygnałów. Do tej 2ki dołączyły później Australia, Nowa Zelandia oraz Kanada. Dzisiaj używamy już określenia 9 oczu i 14 oczu, gdyż w kolejnych latach coraz więcej krajów dołączało do tej inicjatywy.

Poniżej znajdziesz najlepsze lokalizacje, z których najlepiej, żeby wychodził Twój ruch sieciowy:

  • Panama
  • Brytyjskie Wyspy Dziewicze
  • Seszele
  • Szwajcaria
  • Słowacja
  • Włochy
  • Indie
  • Izrael
  • Węgry

Dane Techniczne

Dane techniczne – czy masz preferowany protokół VPN (OpenVPN, PPTP, L2TP, itp.)? Czy szukasz konkretnego szyfrowania?

Jest to punkt, który nie będzie dla każdego priorytetem. Jednak warto wspomnieć, że jeśli nie masz konkretnych preferencji w tym temacie to wybierz najbezpieczniejszą opcję. W przypadku protokołu VPN będzie to OpenVPN, możesz od razu dodać to na swoją listę potrzeb.

To samo dotyczy szyfrowania, jeśli jest to dla Ciebie ważne upewnij się, że wybrany przez Ciebie VPN będzie dla Ciebie odpowiedni.

Kill Switch System i inne ciekawostki

  • Jedną z funkcji bezpieczeństwa, którą oferują niektóre VPN jest tak zwany przełącznik „zabicia” po angielsku Kill Switch System. Czyli jeśli w którymś momencie połączenie Twojego urządzenia z serwerem VPN zostanie zerwane lub utracone z dowolnego powodu, VPN automatycznie zatrzyma wszystkie dane oraz zamknie połączenie, by urządzenie z którego korzystasz nie podłączy się do jakiejś niebezpiecznej czy publicznej sieci.
  • Kolejną ciekawostką może być funkcja podwójnego VPN lub MultiHop VPN. A działa to tak: poprzez swoje urządzenie łączysz się z jednym serwerem VPN, to połączenie jest następnie przekierowywane do kolejnego serwera i dopiero nawiązuje się komunikacja z Internetem. MultiHop oznacza nic innego jak łączenie się z nawet większą ilością serwerów, by ukryć twoją tożsamość. Takie połączenie jest również podwójnie szyfrowane, więc naprawdę zwiększa Twoje bezpieczeństwo w sieci.
  • Niektóre witryny internetowe rozpoznają użytkowników VPN, dlatego dostawcy usług wprowadzili funkcję, która nazywa się Ghosting. Pozwala to na zdezorientowanie systemów, które wyszukują użytkowników VPN.

Torrenting i ograniczenia

Jeśli zamierzasz korzystać z udostępniania plików, usług P2P lub BitTorrent, wybierz VPN, który na to pozwala. Mimo że BitTorrent jest często używany z całkowicie legalnych i uzasadnionych powodów, niektórzy dostawcy VPN decydują się na blokowanie jego używania.

Istnieją różne ograniczenia, na które możesz się natknąć na rynku VPN. Dlatego te punkty sprawdź podwójnie wybierając swojego dostawcę usług, by później uniknąć rozczarowania.

Innymi ograniczeniami, które mogą się pojawić są limity przesyłania lub wysyłania danych, a także przykładowo zmniejszanie prędkości połączenia o określonych porach dnia. Zawsze czytaj zapisy małym druczkiem w umowie czy ofercie!

Cena

Koszt usług VPN może się znacznie różnić. Zastanów się co Ci bardziej będzie pasować. Możesz od razu zdecydować się na sześcio- lub dwunastomiesięczne zobowiązanie, co w ostatecznym rozliczeniu może obniżyć koszty nawet do 70%. Jednak tutaj warto zaznaczyć, że musisz być pewny tego dostawcy VPN.

Jeśli jeszcze szukasz i sprawdzasz różne opcje, można wykupić miesięczny dostęp, co pozwoli Ci na spokojne przetestowanie VPN. Możliwe, że trafisz też na takiego dostawcę, który w swojej ofercie ma bezpłatną wersję próbną.

Inną kwestią jest gwarancja zwrotu pieniędzy. Doczytaj dokładnie warunki zrezygnowania z danych usług. Większość usługodawców oferuje zwrot poniesionych kosztów w określonych ramach czasowych. Jest to bardzo ważna informacja, która zabezpieczy Cię, jeśli nie będziesz zadowolony z wybranego VPN.

Opcje płatności

Masz swoją ulubioną metodę płatności? Jeśli tak sprawdź czy dany dostawca VPN ją akceptuje.

Jeśli zależy Ci na prywatności i anonimowości wybierz kryptowaluty (np. Bitcoin), gotówkę lub bony podarunkowe. Jeśli nie lubisz podawać numeru swojej karty kredytowej, wybierz PayPal. Jest tylu dostawców usług, że możesz trochę pomarudzić!

Obsługa klienta

W mniejszym lub większym stopniu dobra obsługa klienta powinna znajdować się na Twojej liście. Nawet jeśli jesteś doświadczony technicznie i możesz nie potrzebować pomocy technicznej, coś takiego jak problem z fakturowaniem może pojawić się w każdej chwili.

Dostęp do pomocy 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu jest wskazany. Również im więcej platform do kontaktu tym lepiej. Czasami dobrze sobie urozmaicić proste pytanie, czy to komunikując się przez czat na stronie, korzystając z formularza lub po prostu pisząc maila. Im szybsza odpowiedź tym lepiej, bo wiesz, że jakby cokolwiek się stało, masz na kogo liczyć.

Dodatkowym atutem mogą być aktywne konta w mediach społecznościowych – mogą one być dobrym sposobem na uzyskanie pomocy w bardziej ogólnych kwestiach.

Extra

Na zakończenie chcieliśmy Ci dać coś dodatkowego nad czym również możesz się zastanowić, czyli połączenie VPN + Tor. Zapytasz czym jest TOR – jest to darmowy program stworzony przez The Tor Project – organizację pozarządową z siedzibą w Massachusetts. Tor umożliwia użytkownikom ukryć ich ruch sieciowy poprzez zaszyfrowanie Twoich danych oraz przerzucenie ich przez różne serwery Tora obsługiwane przez wolontariuszy na całym świecie. Tor również pozwala Ci połączyć się z ciemniejszą stroną Internetu. Jednak korzystając tylko z niego nie masz pewności, że Twoja tożsamość została odpowiednio ukryta i tu wkracza VPN! Takie połączenie pozwoli Ci na bezpieczne korzystanie z wszelkich udogodnień Internetów i zapewni Ci idealną anonimowość.

WAŻNE: Pamiętaj takie połączenie będzie najlepiej działało jeśli pierwsze podłączysz się do VPN a dopiero później do Tora.

Podsumowanie

Stoisz przed bardzo ważną decyzją, ale mamy nadzieję, że nasz mały poradnik rozwiał trochę wątpliwości w Twojej głowie i ukierunkował Twoje poszukiwania, by znaleźć idealnego dostawcę VPN. Sprawdź tę oto obszerną listę, która może pomóc Ci w wyborze, kliknij tu. Powodzenia!